Pro tisk


Logo ke stažení:

OZS_logo

PROJEKT VANDROVALI HUDCI

“Vandrovali hudci” je série krátkých filmů z prostředí jižní Moravy, odehrávajících se na přelomu 19. a 20. století. Jedná se o příběhy tří hudců putujících různými vesnicemi na Slovácku. V každém díle se hudci dostanou do jiné vesnice a připletou se k nějakému příběhu. V některých příbězích jsou pouze pozorovateli, v jiných aktivně přispějí k rozuzlení zápletky.

Projekt je realizován v rámci aktivity spolku Obrázky ze Strážnice z.s.. Tento spolek tvoří tvůrčí tým 11 lidí, převážně studentů, aktivních folkloristů ze Strážnice a okolí.

Na realizaci projektu (především coby herci a komparz, ale také coby technika) se podílí příznivci a přátelé historie, folkloru, národopisu a lidových tradic, např. tvůrčí lidé z řady FS Demižon, z CM Ohnica z Uherského Hradiště a jiní, přičemž jde z velké části o mládež do 25 let.

Výsledkem projektu v roce 2015 byl 27 minut dlouhý filmový příběh „Kača“ z prostředí jižní Moravy, který zachycuje atmosféru života na vesnici na konci 19. století. Příběh udržuje maximální autenticitu tehdejší doby (řeč, kroje, prostředí,…) a má také poučný charakter k úctě a zachování manželství.

Úspěch prvního dílu série (vyprodaný kinosál KD ve Strážnici, velmi příznivé reakce a velká poptávka po DVD a dalším promítání) nás utvrdil v tom, že jsme se dali na správnou cestu a že má rozhodně smysl v práci pokračovat. Během roku 2016 bude natočen další díl seriálu s názvem O polepšení vdovca. V současné době je již detailně rozpracován a věnujeme se intenzivním přípravám na natáčení.

Další díly jsou ve fázi konceptu.

PŘEDPOKLÁDANÝ VÝSLEDEK A CÍLE PROJEKTU:

Výsledkem projektu “Vandrovali hudci” je série krátkých filmů z prostředí jižní Moravy odehrávajících se v druhé polovině 19. století. Jako možné uplatnění v oblasti kultury a filmu vidíme vytvoření kulturně, folklorně a historicky hodnotného díla, které zvýší povědomí o životě na jižní Moravě ať už v době před více než sto lety, tak v dnešní době.

Naším cílem je zobrazit lidovou kulturu, přiblížit strážnickou historii a kulturu všem generacím, ovšem prioritně mladým lidem (divákům) a zvýšit povědomí o živém folkloru na jižní Moravě. Tato oblast má podle našeho mínění na právě jižní Moravě velký potenciál a moderně realizované projekty (kvalitně provedené poutavé filmy) mohou vzbudit zájem mnoha mladých lidí.

Kromě promítání filmu ve Strážnici na KD, v Petrově, v rámci různých akcí v Brně, Bratislavě a Praze a šíření videa po sociálních sítích bychom chtěli dosáhnout vysílání našeho díla v televizi, například na stanici TV Noe, která se intenzivně věnuje lidové kultuře a tradicím.

Dále náš projekt aktivně zapojí mnoho mladých lidi do kulturního dění, povzbudí živý zájem mladých lidí o folklor a historii a jejich ochotu investovat svůj čas a energii do projektu úzce spjatého s folklorem bez nároku na odměnu. Vždyť činnost všech, kteří se na projektu budou podílet, je motivována výhradně zájmem o slovácké lidové tradice a folklór a jejich zachování a rozvoj.

Další informace o aktivitách spolku Obrázky ze Strážnice z.s. a projektu Vandrovali hudci naleznete na stránkách:

FACEBOOK: OBRÁZKY ZE STRÁŽNICE

YOUTUBE: OBRÁZKY ZE STRÁŽNICE

INSTAGRAM: @OBRÁZKYZESTRÁŽNICE

Napište nám


Jupí! Zpráva nám byla odeslána.
Ups! Prosím zkontrolujte zadané údaje.
Jsme tu pro vás

Máte nějaké otázky? Chcete s námi spolupracovat? Nebo nám jenom nechat vzkaz?

Kontakt
Strážnice